Intensywne szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej

Intensywne szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej

W Komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu odbywa się intensywne, dziewięciodniowe szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). Kurs, który łączy teorię z praktyką, ma na celu przygotowanie funkcjonariuszy SG do pełnienia roli ratowników KPP – najwyższego poziomu uprawnień ratowniczych, jakie można uzyskać poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych ratowników medycznych z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz instruktorów z Bieszczadzkiego Oddziału SG. W jednym z paneli uczestniczyli również strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W kursie bierze udział dwunastoosobowa grupa funkcjonariuszy, reprezentujących placówki SG oraz komórki Komendy BiOSG. Uczestnicy szkolenia intensywnie ćwiczą m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, zasady defibrylacji, techniki ewakuacji poszkodowanych oraz taktykę działań ratowniczych. Szkolenie ma na celu przygotowanie do pracy w trudnych warunkach – w terenie, w nocy, przy ograniczonej widoczności lub w sytuacjach stresowych, które mogą wystąpić w czasie służby granicznej.

Kursanci przechodzą zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, a jego ostatnim etapem będzie egzamin przed komisją. Po jego pozytywnym wyniku uczestnicy otrzymają certyfikat Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, który jest ważny przez trzy lata.

Szkolenie z KPP ma kluczowe znaczenie nie tylko dla strażników granicznych, ale także dla osób, które mogą potrzebować pomocy na granicy, w tym migrantów czy uczestników wypadków drogowych. Jak podkreślił gen. bryg. Tomasz Zybiński, Komendant BiOSG, rozwijanie kompetencji w zakresie ratownictwa jest niezbędne w codziennej służbie funkcjonariuszy. „Wiedza i umiejętności ratownicze mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszy, jak i osób, którym udzielana jest pomoc w sytuacjach kryzysowych,” dodał gen. Zybiński.

Szkolenie z zakresu KPP w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej stanowi nieocenioną inwestycję w bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszy, jak i osób, które spotkają się z nimi w trudnych, często ekstremalnych sytuacjach na granicy państwa.

Informacje oraz zdjęcia zostały udostepnione dzięki
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej